Koronavirusas: kas atsitinka su žmogaus plaučiais, kai jie užsikrečia Covid-19?

Pasidalink su draugais Facebook'e!

Tai, kas tapo žinoma kaip „Covid-19“ arba koronavirusas, Kinijos mieste Uhane prasidėjo 2019 m. Pabaigoje ir 2020 m. Pradžioje, kaip nežinoma pneumonija.

Nustatyta, kad pneumonijos priežastis yra naujas virusas – sunkus ūmus kvėpavimo sindromas, 2 koronavirusas ar Sars-CoV-2. Viruso sukelta liga yra Covid-19 .

Šiuo metu Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbta koronaviruso pandemija, dauguma žmonių, kenčiančių nuo Covid-19, kenčia tik nuo lengvų peršalimo simptomų.

PSO teigimu, apie 80% žmonių, sergančių Covid-19, pasveiksta be jokio specialaus gydymo. Tik vienas iš šešių sunkiai sergančių ir „sunkiai gali kvėpuoti“.

Taigi, kaip „Covid-19“ gali išsivystyti į sunkesnę ligą. Kas nutinka mūsų plaučiams ir likusiam kūnui, užsikrėtus šiuo virusu?

Kaip virusas veikia žmones?

Australijos Karališkosios gydytojų kolegijos prezidentas, pulmonologas profesorius Johnas Wilsonas sako, kad beveik visoms sunkioms „Covid-19“ pasekmėms būdinga plaučių uždegimas.

Wilsonas pažymi, kad žmones, užsikrėtusius „Covid-19“, galima suskirstyti į keturias kategorijas.

Mažiausiai sunkūs yra žmonės, kurie yra „subklinikiniai“ ir turi virusą, tačiau neturi simptomų ir gali perduoti infekciją net to nežinodami.

Toliau ateina tie, kurie turi viršutinių kvėpavimo takų infekciją, kuri, pasak Wilsono, „reiškia, kad žmogus turi karščiavimą ir kosulį, galbūt švelnesnius simptomus, tokius kaip galvos skausmas ar konjunktyvitas“.

Jis sako:

“Žmonės su nedideliais simptomais vis tiek gali perduoti virusą, bet gali to nežinoti.”

Didžiausia žmonių grupė yra tie, kuriems būdingi panašūs simptomai, pavyzdžiui, gripas, jie negali dirbti ir yra nedarbingumo atostogose.

Ketvirtajai grupei išsivystys sunki plaučių uždegimo liga.

Jis sako:

„Uhane paaiškėjo, kad iš tų, kurie teigiamai įvertino gydymą ir kreipėsi į gydytoją, maždaug 6 proc. Turėjo rimtų ligų“.

PSO praneša, kad vyresni žmonės ir žmonės, turintys tokių problemų kaip aukštas kraujospūdis, širdies ir plaučių problemos bei cukrinis diabetas, labiau linkę į sunkią ligą.

Kaip vystosi pneumonija?

Žmonėms, sergantiems Covid-19, atsiranda kosulys ir karščiavimas, profesorius sako, kad tai yra infekcija, pasiekusi kvėpavimo medį (bronchus) – oro kanalus, praeinančius orą tarp plaučių ir išorinės aplinkos.

Jis sako:

Pažeistas bronchų paviršius, sukeliantis uždegimą. Tai savo ruožtu dirgina nervus, esančius kvėpavimo takų gleivinėje. Vien tik dulkių dėmė gali paskatinti kosulį.

Be to, jei infekcija patenka į dujų mainų mazgus, esančius oro praėjimų gale, jie užsikrečia ir, reaguodami į juos, uždegiminę medžiagą išmeta į oro maišelius, esančius mūsų plaučių apačioje.

Jei oro maišai uždega, tada „išsiskiria uždegiminės medžiagos [skysčiai ir uždegiminės ląstelės] į plaučius, žmogus pradeda plaučių uždegimą“.

Plaučiai, užpildyti uždegiminėmis medžiagomis, negali gauti pakankamai deguonies kraujyje, todėl sumažėja organizmo galimybė absorbuoti deguonį ir atsikratyti anglies dioksido.

„Tai dažna mirties nuo sunkios pneumonijos priežastis“, – sako Wilsonas.

„… sergant bet kokios etiologijos pneumonija, infekcijos sukėlėjas yra fiksuojamas ir dauginamas kvėpavimo takų bronchio epitelyje   – išsivysto ūmus  bronchitas  ar   įvairių tipų bronchiolitas – nuo lengvo katarinio iki nekrozinio. Pasiskirstymas mikroorganizmų nepriklausančių kvėpavimo  alveolių  sukelia  uždegimą  plaučių audinio – pneumonija. Dėl bronchų patento pažeidimų atsiranda atelektazės židiniai. Refleksiškai, kosėdamas ir čiaudėdamas, kūnas bando atkurti bronchų trapumą, tačiau dėl to infekcija plinta į sveikus audinius, susidaro nauji pneumonijos židiniai. Kuriant  hipoksija , kvėpavimo nepakankamumas , o sunkiais atvejais –  širdies nepakankamumas . “

 

Kaip galima gydyti pneumoniją?

Profesorė Christina Jenkins, Australijos plaučių fondo pirmininkė ir pagrindinė pulmonologė, sakė:

„Deja, kol kas neturime ko išgydyti žmonių, sergančių Covid-19 pneumonija.

Žmonės jau išbando visokius vaistus, ir mes tikimės sužinoti, kad yra įvairių virusinių ir antivirusinių vaistų derinių, kurie gali būti veiksmingi. Šiuo metu nėra nustatytas gydymas, išskyrus paciento būklės palaikymą, kurį žmonėms suteikiame intensyviosios terapijos skyriuje.

“Ventiliuojame ir palaikome aukštą deguonies kiekį pacientų plaučiuose, kol jie normaliai funkcionuoja.”

Wilsonas sako, kad virusine pneumonija sergantiems pacientams taip pat gresia antrinės infekcijos, todėl jie taip pat bus gydomi antivirusiniais vaistais ir antibiotikais.

„Kai kuriose situacijose to nepakanka“, – sako jis apie dabartinį protrūkį. “Pneumonija nesusilpnėjo, o pacientai neišgyveno.”

Ar „Covid-19“ pneumonija skiriasi nuo kitų atvejų?

Jenkinsas sako, kad „Covid-19“ pneumonija skiriasi nuo dažniausiai pasitaikančių atvejų, kai žmonės vyksta į ligonines.

Daugelis pneumonijos rūšių, apie kurias žinome, kad vykstame į ligoninę, yra bakterinės ir reaguoja į antibiotikus.

Profesorius Johnas Wilsonas sako, kad yra įrodymų, kad „Covid-19“ pneumonija gali būti ypač sunki. Koronavirusinės pneumonijos atvejai linkę paveikti visus plaučius, o ne tik mažas dalis.

Jis sakė:

“Kai tik mes turime infekciją plaučiuose ir, jei ji paveikia oro maišelius, kūno reakcija pirmiausia yra bandyti sunaikinti virusą ir apriboti jo dauginimąsi.”

Wilsonas sako, kad šis „pirmojo reagavimo mechanizmas“ gali būti sutrikęs kai kurioms žmonių grupėms – sergantiems širdies ir plaučių ligomis, cukriniu diabetu ir senatvės žmonėms.

Profesorė Christina Jenkins sako:

„Paprastai 65 metų ir vyresniems žmonėms yra rizika susirgti plaučių uždegimu, taip pat žmonėms, sergantiems tokiomis ligomis kaip diabetas, vėžys ar lėtinė liga, pažeidžianti plaučius, širdį, inkstus ar kepenis, rūkaliams, vaikams iki 12 mėnesių ir jaunesniems. .

Amžius yra pagrindinis mirties nuo pneumonijos rizikos rodiklis. Pneumonija visada yra rimta pagyvenusiam žmogui ir iš tikrųjų buvo viena pagrindinių vyresnio amžiaus žmonių mirties priežasčių. Dabar turime labai gerus pneumonijos gydymo būdus.

Svarbu atsiminti, kad nesvarbu, koks sveikas ir aktyvus esate, rizika susirgti plaučių uždegimu didėja su amžiumi. Taip yra todėl, kad su amžiumi mūsų imuninė sistema natūraliai silpnėja, o mūsų kūnui tampa sunkiau kovoti su infekcijomis ir ligomis. “


Pasidalink su draugais Facebook'e!

Facebook komentarai