Kaip atsikratyti nerimo ir atkurti dvasios ramybę naudojant paprastus metodus.
Ką daryti, kai aplinkui viskas erzina: kolegos darbe, žmonės transporte, praeiviai gatvėje ir net bendravimas su šeima neteikia džiaugsmo?
Nr. 1. Pajuskite palaikymą
Tai, ką dauguma žmonių vadina „nerviniais“, profesionalų tarpe vadinama nerimu. Jam būdingas įvairaus sunkumo nerimas, nuo paprasto susijaudinimo iki panikos priepuolių, fiziniai požymiai – greitas kvėpavimas, rankų drebulys, įvairūs tikai, galvos svaigimas, diskomfortas pilve.
Šią būseną suvokiame kaip savo pažeidžiamumą, todėl organizme įsijungia įvairūs gynybiniai mechanizmai. Esame pasirengę grubiai atsakyti, šaukti, išeiti, garsiai užtrenkti duris ir pan. Viskas mus labai nervina.
Tokiais momentais svarbu fiziškai jausti palaikymą. Ką tai reiškia: pavyzdžiui, keliaujate viešuoju transportu – atsisėskite patogiai (jei įmanoma), atsiremkite į sėdynės atlošą ar į sieną ir pan.
Būdami namuose (biure) galite nusiauti kulnus ir tiesiog padėti kojas ant grindų, kad jaustumėtės stabiliai. Kvėpavimas turėtų būti gilesnis ir lėtesnis. Visa tai padės šiek tiek nusiraminti.
Nr. 2. Padaryti pertrauką
Jei pati aplinka kambaryje sukelia diskomfortą, suraskite tinkamą priežastį išeiti. Pavyzdžiui, pasakykite, kad jums reikia skambinti svarbiu skambučiu. Reikia išeiti, įkvėpti oro, atsigerti vandens, pagalvoti, kaip atsakyti į kai kuriuos klausimus ir išspręsti iškilusias problemas.
Galite pabandyti perjungti dėmesį į įvairius malonius objektus, t.y. tai, kas jums teikia malonumą, sukelia teigiamas emocijas. Įsivaizduokite mylimą žmogų, atostogas, jūrą ir pan.
Norint nusiraminti, reikia pauzės. Jei visą laiką esate viename kambaryje su šaukiančiu viršininku, neturite galimybės prašyti jo užsičiaupti. Bet jūs galite padaryti pertrauką, susivokti ir grįžti į biurą normalios būsenos.
Deja, realiame gyvenime beveik niekada negalime pašalinti stresą sukeliančių veiksnių, tačiau galime užtikrinti, kad situacija nekontroliuojama.
Nr. 3. Pagalbos priėmimas
Mes nervinamės, kai mūsų gyvenime nėra tvarkos, kai nežinome, kas mūsų laukia ateityje. Pagalvokite, kur jums labiausiai neaišku, ir kurkite planus, gaukite paramą, pasikalbėkite su artimu žmogumi.
Svarbu padaryti išvadą, kad viskas nėra taip baisu, esate kartu ir galite susidoroti su bet kokia situacija. Kiekvienam žmogui tiesiog reikia būdo išlaikyti save sunkiais laikais.
Labai dažnai žmonės nerimauja ištikus krizei šalyje, nes vėlgi nežino, kas bus toliau, o šioje situacijoje svarbu rasti mintį, kuria remsitės.
Jo pagrindinė žinia yra ta, kad esate apdrausti ir apsaugoti. Žinoma, realybė mums nesuteikia 100% garantijų, tačiau be jų labai sunku gyventi.
Nr. 4. Iniciatyvos perėmimas į savo rankas
Tarkime, kad turite problemų grąžindami paskolas. Nereikia sėdėti ir laukti, kol viskas pablogės tiek, kad bankas atims butą ar pradės lankytis inkasatoriai.
Kreipkitės į kredito konsultantą. Imk iniciatyvą į savo rankas! Kai laukiame, kol kas nors ką nors mums padarys, tai sukelia neurotines reakcijas. Kai pradedi suprasti, koks bus tavo likimas, nerimas išnyksta.
Nr. 5. Tvarkos suvedimas
Organizuokite viską, kas jums nutinka. Sudarykite tvarkaraštį ir stebėkite savo planus. Realiai įvertinkite savo laiko grafiką ir pašalinkite dalykus, kurių neturite laiko, bet galite perplanuoti.
Jūsų dienos planus turėtų sudaryti tik tie dalykai, kuriuos galite padaryti dėl savo tvarkaraščio ir asmeninių sugebėjimų. Jei visada neturite laiko ką nors padaryti, atsiranda besikaupiančios naštos efektas, kuris jus labai spaudžia, tokių dalykų reikėtų vengti.
Nr. 6. Tvarkos suvedimas
Žmogui sunkiau susikaupti, kai rankose yra keli daiktai. Tas pats nutinka, kai jūsų darbalaukyje yra kalnai nesuprantamų šiukšlių, popierių ir kai kurių kitų dalykų.
Tai patvirtina chaosą jūsų gyvenime ir padidina jūsų nerimą. Sutvarkyk reikalus. Geriau, jei jus supa kuo daugiau laisvos erdvės.
Nr 7. Neignoruokite sporto
Norėdami išsivaduoti nuo negatyvo, galite eiti į sporto salę – tai lengviausias būdas. Beveik bet kokia intensyvi fizinė veikla padeda numalšinti stresą, o jei ją lydės kažkoks šauksmas, tai bus efektyviau.
Pavyzdžiui, karaokė yra ne kas kita, kaip energijos išlaisvinimas kvėpuojant. Balsas geriau malšina stresą nei įvairūs antistresiniai simuliatoriai.
Nr. 8. Valgykite ir miegokite teisingai
Sunkiais gyvenimo laikotarpiais būtinai turite pasirūpinti savimi, savo miego ir mitybos įpročiais. Jie turi būti pilni. Kai organizmas negauna vitaminų, virškinimo traktas neveikia normaliai, sustiprėja nerimą keliantys simptomai.
Nr 9. Į šiurkštumą neatsakome grubumu.
Jausmus reikšti būtina, bet tai nereiškia, kad turi eiti ir trenkti kam nors į veidą, būti grubiam ir keiktis. Svarbu gerbti savo ir kitų ribas, nepamiršti savigarbos ir prisiminti, kad į nemandagumą atsakyti grubumu yra paskutinis dalykas.
Taip elgdamiesi jūs palaikote karą, o ne padedate atsikratyti savo nerimo. Jeigu tave tyčia stumia į metro, žinoma, reikėtų atsistoti už save, bet kalbėti reikia, kaip su vaiku daro suaugęs žmogus.
Šis palyginimas pagrįstas tuo, kad „suaugęs-vaikas“ kontakte suaugęs valdo situaciją (vėl grįžtame prie 4 punkto). Močiutė elgėsi grubiai su tavimi, pasakyk jai: „Tu esi moteris, kodėl taip elgiesi, gerbkime vieni kitus“.
Šis punktas neturi nieko bendra su visišku susitaikymu su situacija. Tai tik kalba apie jūsų sąmoningą, suaugusio žmogaus poziciją. Turite nustatyti situacijos toną, o nervingas žmogus negali to padaryti pagal apibrėžimą.