Home » Įdomybės » Kaip teisingai auginti žiedinius kopūstus: viskas apie sodinimą, trešimą ir priežiūrą

Kaip teisingai auginti žiedinius kopūstus: viskas apie sodinimą, trešimą ir priežiūrą

by admin

Žiediniai kopūstai yra nepakeičiamas vaikų ir dietinės mitybos produktas: šioje daržovėje yra didžiulis kiekis organizmui reikalingų baltymų ir vitaminų. Bėda tik ta, kad ne visada pavyksta jį užsiauginti savo vasarnamyje: kartais patamsėja žiedynai, kartais nesustoja gūžės, kartais „kuokeliai“ atsilaisvina ir plonėja. Šiame straipsnyje mes jums pasakysime, kaip laistyti ir šerti žiedinius kopūstus, kad jie džiugintų gerą derlių.

REKLAMA

Norint sėkmingai auginti žiedinį kopūstą, verta žinoti, kad baltos šios daržovės „galvos“ yra nepūsti žiedynai, kurie tvirtai priglunda vienas prie kito. O pagrindiniai elementai, kurių reikia gėlėms, yra kalis, fosforas ir boras. Jei padidinsite šių medžiagų kiekį dirvoje, žaliosios masės augimas bus aktyvesnis, žydėjimas paspartės.

Žiedinių kopūstų sodinukų sodinimas ir auginimas

Daugeliu atvejų žiediniai kopūstai auginami per sodinukus. Jei norite gauti derlių visą vasarą ir rudenį, sodinkite sodinukus tris kartus. Tai daroma taip:

Ankstyvųjų veislių ir žiedinių kopūstų hibridų sėklos sėjamos kovo 5–30 dienomis. Į žemę kopūstus galima sodinti po 25-60 dienų (nuo balandžio 25 iki gegužės 15 d.).

REKLAMA

Vidutinio vėlyvumo žiedinių kopūstų veislėms sėklos sėjamos nuo balandžio 10 iki gegužės 10 d. Sodinukus į dirvą galite sodinti po 35–40 dienų (nuo gegužės 20 iki birželio 15 d.).

Vėlyvųjų veislių žiediniai kopūstai sodinami daigais nuo gegužės 25 iki birželio 10 d. Į žemę augalus galima sodinti po 30-35 dienų (nuo liepos 1 d. iki liepos 10 d.).

Svarbu! Prieš sodinant sodinukus, žiedinių kopūstų sėklas reikia dezinfekuoti. Dažniausiai jie išgraviruojami naudojant kalio permanganatą. Sėklas taip pat galima sukietinti keičiant temperatūrą.

REKLAMA

Žiedinių kopūstų daigai prastai pakenčia skynimą, todėl specialistai pataria sėklas sodinti tiesiai į plastikinius puodelius ar durpinius vazonus. Mišinį žiedinių kopūstų daigams rekomenduojama paruošti taip:

1 būdas:

  • nuo trijų iki penkių dalių žemumų durpių;
  • viena dalis supuvusių pjuvenų;
  • viena dalis devyniolikmedžio.

2 būdas:

REKLAMA
  • dešimt dalių humuso;
  • viena dalis žemumų durpių;
  • viena dalis smėlio.

Į durpių mišinį galite iš karto įberti mineralinių trąšų: pavyzdžiui, kalio nitrato arba sulfato, superfosfato arba amonio salietros. Tačiau dauguma vasaros gyventojų nori toliau šerti sodinukus šaknų ir lapų metodais. Jei nepritariate neorganinėms trąšoms, patariame nedelsiant į dirvą įberti pelenų sodinukams. Šis elementas yra puikus organinis šaltinis.

Taip pat sodinukų auginimo laikotarpiu būtina palaikyti tinkamą temperatūros režimą. Kad atsirastų daigai, temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 18 ir ne aukštesnė kaip 22°C. Kai jau pasirodys ūgliai, nedvejodami sumažinkite temperatūrą iki 7-9 °C, o po penkių dienų pakelkite iki 16-18 °C dieną ir 8-10 °C naktį.

Dirvos paruošimas ir žiedinių kopūstų sodinukų sodinimas atvirame lauke

Žiedinių kopūstų daigus patartina sodinti debesuotomis, bet gana šiltomis dienomis. Pasirinkta lova turi būti gerai apšviesta. Geriausi žiedinių kopūstų pirmtakai – prieš metus darže augę agurkai, svogūnai ar ankštiniai augalai. Prieš sodinimą į dirvą galima įberti šiek tiek perpuvusio mėšlo arba komposto, durpių ir humuso mišinio (vienam kvadratiniam metrui reikia dešimt kilogramų trąšų).

REKLAMA

Žiedinių kopūstų daigus reikia sodinti pagal tokią schemą: 55×30 centimetrų. Nepamirškite į kiekvieną skylę įpilti šiek tiek pelenų. Augalus reikia užkasti iki pirmojo lapo, o po to laistyti. Po pasodinimo dar neįsišaknijusius sodinukus galima keletą dienų šešėliuoti neaustiniu audiniu arba įprasta plėvele. Šios procedūros dėka savo augalus apsaugosite nuo kryžmažiedžių blusų vabalo.

Žiedinių kopūstų laistymas, tręšimas ir priežiūra

Apie purenimą ir laistymą

Žiediniai kopūstai yra pastebimai reiklesni drėgmei nei baltieji kopūstai dėl nepakankamo šaknų sistemos išsivystymo. Laistyti reikia saikingai. Atminkite, kad esant perteklinei drėgmei, galvos formavimasis vėluoja ir sutrinka šaknų darbas. Daržovės šaknys yra labai arti paviršiaus, vadinasi, geriausia nepurenti žemės po žiediniu kopūstu. Tokiu atveju tinka mulčiavimas humuso ar durpių mišiniu.

REKLAMA

Apie tręšimą

Žiediniai kopūstai šeriami tris kartus per sezoną. Pirmasis tręšimas atliekamas praėjus 10 dienų po daigų pasodinimo į dirvą. Tada laikomasi keturiolikos dienų intervalo. Sustingus gūželėms, kopūstų šerti nereikia, nes juose gali kauptis nitratai.

Siūlome šiuos žiedinių kopūstų šėrimo būdus:

REKLAMA

Dešimt dalių vandens praskiedžiama viena dalimi deviņvīru jėga. Mullein galima pakeisti paukščių išmatomis (šiuo atveju vienai daliai išmatų prireiks penkiolikos dalių vandens). Į bet kurį iš šių mišinių pridedame mikroelementų: molibdeno, boro, magnio ir mangano.

Sumaišykite kalio chloridą (dvidešimt gramų), karbamidą (dvidešimt gramų) ir superfosfatą (penkiasdešimt gramų). Visa tai ištirpinama dešimtyje litrų vandens. Po visais augalais reikia išpilti litrą tirpalo.

Apie šešėliavimą

REKLAMA

Pasirodžius pirmiesiems žiedynams, galvą reikia uždengti. Tai atliekama sulaužytų viršutinių lapų pagalba. Taip žiedinis kopūstas išlaikys sniego baltumo spalvą. Lapus galite pritvirtinti paprastais drabužių segtukais.

Kenkėjų kontrolė ant žiedinių kopūstų

Jei ant daržovės pastebėjote grybelinę infekciją, purškite ją Fitosporin. „Enterobacterin“ verta naudoti nuo pagrindinių žiedinių kopūstų kenkėjų – kopūstų kirmėlių ir baltųjų kopūstų vikšrų. Žmonės naudoja ir varnalėšų lapų antpilą. Jis paruošiamas paprastai: trečdalis kibiro užpildomas lapais ir užpilamas vandeniu. Mišinys stovi vieną dieną, po to jis yra paruoštas naudoti.

Žiedinių kopūstų auginimas ir derliaus nuėmimas

Rinkti žiedinius kopūstus reikia tada, kai „galvutės“ atsipalaiduoja ir žiedynai tikrai pražysta. Jei jau nupjovėte augalo galvą ir manote, kad jis yra energingas ir sveikas, pabandykite iš jo gauti kitą derlių. Verta palikti stipriausią ūglį ant augalo, pašalinti visus kitus. Šerkite ir laistykite jį taip pat, kaip augindami pagrindinį derlių. Tinkamai prižiūrint žiedinį kopūstą, jo galvos gali užaugti iki pusės kilogramo.

Dabar keli žodžiai apie žiedinių kopūstų auginimą. Paprastai vėlyvieji žiediniai kopūstai negali užauginti pilnos galvos, nes jį reikia pašalinti prieš pirmąsias šalnas. Tokiu atveju augalą reikia iškasti iš lysvės su žemės gumuliu ir įdėti į rūsį ar šiltnamį. Kopūstai sandariai dedami vienas šalia kito, užberiami žemėmis ir palaistomi. Šiuo laikotarpiu kopūstams nereikia šviesos, svarbiausia yra sudrėkintos šaknys. Po pusantro iki dviejų mėnesių galite užauginti tinkamo dydžio galvą.

Gero derliaus!

JUMS TAIP PAT PATIKS