Išoriškai imbieras labai panašus į bambuką, todėl jis dažnai auginamas soduose ir kotedžuose kaip dekoratyvinis elementas. Tačiau pagrindinė jo funkcija, žinoma, ne ta: imbiero šaknis nuo seno naudojamas kaip priedas prie karštų gėrimų, kaip aromatingas prieskonis ir kaip universalus vaistas, padedantis nuo daugelio negalavimų. Nepaisant to, kad šis augalas yra atogrąžų, sodinti imbierą šalyje yra visiškai įmanoma. Svarbu žinoti tik keletą priežiūros taisyklių. Plačiau apie viską.
Imbieras yra gana nepretenzingas. Tai žolinis daugiametis augalas su šakniastiebiu, kuris šakojasi horizontaliai. Visi ūgliai yra padengti gražiais lapais, kurie gali užaugti iki dvidešimties centimetrų ilgio. Pietų Azija laikoma imbiero tėvyne, tačiau jei laikysitės kai kurių sąlygų, kurias aptarsime toliau, imbiero auginimas jūsų vasarnamyje Lietuvoje bus be problemų.
Kaip teisingai sodinti imbierą šalyje: sodinimo vietos pasirinkimas
Imbieras mėgsta gerai apšviestas vietas. Bet tokia, kad vidurdienį saulė nedegintų lapų. Jei jūsų vasarnamyje tokios zonos nėra, tiesiog išsiaiškinkite, kaip galite ją užtemdyti ypač karštomis valandomis. Taip pat imbiero sodinimui pasirinkta vieta turi būti patikimai apsaugota nuo vėjo, ypač jo stiprių gūsių. Šis augalas netoleruoja skersvėjų. Sutelkite dėmesį į pietines aikštelės puses, bet jei nesate tikri, kad vasara bus šilta, tiesiog pasodinkite į šiltnamį. Mes išsamiai kalbėjome apie tai, kokiomis dienomis geriausia auginti tam tikrus augalus sodininko mėnulio kalendoriuje 2017 m.
Kaip sodinti imbierą šalyje: koks turėtų būti dirvožemis?
Imbierą reikia sodinti į specialų dirvožemį. Tai turėtų būti smėlio, lapų humuso ir velėnos dirvožemis. Be to, labai svarbi proporcija: 2 dalims humuso iš lapų reikia paimti 1 dalį kitų komponentų. Tačiau kai kurie sodininkai teigia, kad imbieras gerai augs bet kokioje gana purioje dirvoje.
Atminkite, kad žemė po augalu turi būti gerai nusausinta. Į duobę ar tranšėją, kurioje planuojate sodinti imbierą, reikia įberti nedidelį kiekį smulkaus žvyro (maždaug vieno centimetro sluoksnio). Tada žvyras turi būti padengtas dviejų centimetrų smėliu ir padengtas tokiu pat substrato sluoksniu.
Kada sodinti imbierą atvirame lauke: sodinimo datos
Šio augalo negalima dauginti sėklomis, o tai reiškia, kad imbierą turėsite auginti nuo šaknų šalyje. Gamtoje, esant idealiam klimatui, imbieras auga nuo šešių mėnesių iki vienerių metų. Mūsų klimato sąlygomis imbierui lemta augti ne ilgiau kaip devynis mėnesius. Be to, nemaža šio laiko dalis skiriama sodinamosios medžiagos paruošimui ir daiginimui.
Šaknis daigams reikia sodinti metų pradžioje, tačiau tai galima padaryti jau sausio mėnesį. Sodinti paruoštas šaknis nuo balandžio iki gegužės reikia perkelti į atvirą žemę. Kovo mėnuo dar per anksti, nes labai didelė šalnų rizika. Patyrę sodininkai pataria šiuo klausimu neskubėti. Iš pradžių kovo pabaigoje imbierą galima sodinti į šiltnamį, kur jis prisitaiko, o tada, kai lauke stabilus oras, persodinti į atvirą žemę. Normaliam imbiero vystymuisi temperatūra turi būti bent dvidešimt penki laipsniai. Jei jis sumažės iki aštuoniolikos, imbieras „užmigs“, o vėl grąžinti jį į augimą bus problematiška.
Kaip jau pabrėžėme, imbieras dauginasi šaknimis ir gali būti saugiai padalintas. Šaknį galite nusipirkti sodo parduotuvėse. Reikia pasirinkti jauną ir sveiką šaknį su lygia, beveik blizgia oda. Jokiomis aplinkybėmis šaknis neturėtų būti sausa ar nušalusi. Taip pat rekomenduojame atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kad šaknis būtų išdygusi. Jis turėtų turėti „akis” kaip bulvė (tai yra ūglių pumpurai).
Imbiero paruošimas ir sodinimas šalyje
Prieš sodinant imbierą, reikia kruopščiai paruošti ne tik dirvą, bet ir pačią sodinamąją medžiagą. Kalbant apie šaknį, ji keletą valandų turėtų būti laikoma paprastame šiltame vandenyje. Šiems tikslams taip pat galite naudoti kalio permanganato tirpalą. Taip „judiname“ šaknį ir skatiname jos aktyvų augimą. Jei prieš sodinimą padalinate arba nupjaunate šaknį, tuomet turite atlikti apdorojimą pjūviuose. Pakanka šiek tiek nusausinti ir pabarstyti nedideliu kiekiu aktyvintos anglies arba smulkintų pelenų.
Kad šaknis normaliai augtų, ji turi būti gana arti paviršiaus, nes auga į plotį, o ne į gylį. Tai reiškia, kad sodinimui reikia iškasti negilų griovį: maždaug nuo penkių iki dešimties centimetrų gylio. Atstumas tarp šaknų turi būti apie dešimt centimetrų, o kiekvienas šaknų pumpuras turėtų „žiūrėti“ į viršų. Žinokite, kad prieš sodinant dirvą reikia kruopščiai atlaisvinti ir sudrėkinti.
Į pastabą! Jei jums svarbu, kad augalas žydėtų (o imbiero žiedai būtų labai gražūs), turite stropiai laikytis visų žemės ūkio technikos taisyklių: nuo didelės drėgmės palaikymo iki optimalios imbiero temperatūros kūrimo. Tačiau net ir atidžiai laikydamiesi visų taisyklių, pirmąja gėle su nuostabiu purpuriniu atspalviu galėsite džiaugtis tik praėjus 2 metams po pasodinimo.
Kaip prižiūrėti imbierą?
Sodinti ir prižiūrėti imbierą šalyje nėra labai sudėtinga, jei esate apsiginklavę keliais patarimais. Taigi šaknis pasodinta. Kol pasirodys pirmieji ūgliai, augalą reikia labai gausiai laistyti, nes imbieras mėgsta drėgmę. Daigai pasirodo maždaug po dviejų savaičių. Tada laistymas turėtų būti sumažintas, tačiau tai turi būti daroma reguliariai. Dirvožemis neturi būti per sausas, bet ir ne per šlapias. Pastaruoju atveju šaknys tiesiog pradės pūti.
Po kiekvieno laistymo patartina dirvą purenti (atpurenti maždaug vieno centimetro gyliu). Atminkite, kad karštomis dienomis imbiero lapus reikia purkšti. Tačiau tai darykite vėlai vakare arba anksti ryte. Jei purškiate lapus karštą popietę, jie gali nudegti.
Kalbant apie tręšimą, be jų neapsieisite. Iš pradžių organines trąšas galima naudoti kartą per dešimt dienų. Rugpjūčio mėnesį galite naudoti kalio trąšas ir organines medžiagas. Prieš žydėjimą galima naudoti preparatus, kurių pagrindą sudaro fosforas. Derlių galima nuimti po dešimties mėnesių.
Iš esmės šaknys yra paruoštos naudoti net praėjus penkiems mėnesiams po pasodinimo, tačiau jos bus per mažos. Likus kelioms dienoms iki derliaus nuėmimo nustokite laistyti imbierą. Šaknis reikia atsargiai iškasti kastuvu, nulaužti atsitiktines dalis ir apie tris paras džiovinti gryname ore. Tikimės, kad pateikėme išsamų atsakymą į klausimą, ar šalyje galima auginti imbierą. Gero derliaus!